Početna strana > Hronika > Španija: Kosovska deklaracija o nezavisnosti protivna međunarodnom pravu
Hronika

Španija: Kosovska deklaracija o nezavisnosti protivna međunarodnom pravu

PDF Štampa El. pošta
utorak, 08. decembar 2009.

HAG – Španija je pred Međunarodnim sudom pravde ocenila da je jednostrana deklaracija o nezavisnosti Kosova u suprotnosti sa međunarodnim pravom zato što je njom prekršena Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN.

„Jednostrana deklaracija o nezavisnosti Kosova ne može biti u skladu sa međunarodnim pravom zato što narušava princip teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije, koji je uklesan u rezoluciju 1244 Saveta bezbenosti UN”, rekla je pravna zastupnica Španije Konsepsion Eskobar Hernandez.

Hernandez je naglasila da „usvajajući Rezoluciju 1244, Savet bezbednosti nije glasao u korist nezavisnosti Kosova, niti da tadašnja SR Jugoslavija izgubi suverenitet nad pokrajinom. Naprotiv”.

Rezolucija 1244. donela je „mudru ravnotežu između interesa obe strane” i dva osnovna principa – teritorijalni integritet i suverenitet SRJ i pravo Albanaca da se samoopredele kroz organe samouprave i autonomije, naglasila je Hernandezova.

„Budući status Kosova, po rezoluciji, morao je biti ishod političkog procesa, odnosno sporazuma obe strane”, rekla je ona.

„Španija smatra da je Rezolucija 1244. i dalje na snazi, a da je politički proces za traženje rešenja još u toku, dok Savet bezbednosti ne donese drugačiju odluku”, podvukla je zastupnica Španije.

„Može se zaključiti samo da se, u odsustvu odluke Saveta bezbednosti UN, pregovori o Kosovu moraju nastaviti”, rekla je Hernandezova.

Ona je upozorila da jednostrani akti jedne strane ne mogu biti „sporazum” koji je predvidela Rezolucija 1244.

„O rešenju se moraju dogovoriti obe strane i mora ga podržati Savet bezbednosti UN”, istakla je predstavnica Španije.

Po rečima zastupnice Španije, jednostrana secesija je nedozvoljena po međunarodnom pravu, osim u slučaju kolonija.

Takvu ocenu, ona je citirala i iz izveštaja Evropske unije o prošlogodišnjem sukobu Gruzije i Rusije.

Ističući da Španija pridaje veliku važnost zaštiti ljudskih i manjinskih prava, Hernandez je, međutim, odbacila tvrdnju da represija nad kosovskim Albancima tokom devedesetih opravdava jednostranu secesiju.

„Stav je Španije da je to pitanje rešeno rezolucijom Saveta bezbednosti UN koji je Albancima omogućio široku samoupravu”, rekla je Hernandez.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner